Mūsdienu jaunums – vieds stikls


anonsTehnoloģiju pasaule ir bagāta ar izgudrojumiem. Par negaidītu atklājumu, kam ir senas saknes, kļuvis mūsdienu jaunums – vieds stikls. Pirms vairāk nekā pusgadsimta saulesbriļļu cienītājus iepriecināja aksesuāri ar hameleonu stikliem, kas mainīja krāsu saules staru iedarbības rezultātā. Mūsdienās šo efektu sāka izmantot arī “viedu” logu stiklu izgatavošanā.

Viedā stikla derīgās īpatnības 

Viedie stikli radās, pateicoties speciālai tehnoloģijai, kas ļāva materiālam mainīt dienas un saules gaismas caurlaišanas spēju. Viss kas tam nepieciešams – tas ir nospiest ieslēgšanas podziņu.

Pievadot strāvu, loga stikls sāk kļūt dūmakains un aptumšots, puscaurspīdīgs vai matēts. Tas atkarīgs tikai no gaismas viļņiem, uz kādiem tas noregulēts. Šī īpašība nozīmē, ka ja ir vēlēšanās paplašināt telpu, ielaist tajā vairāk gaisa un gaismas, iespējams atteikties no jebkāda veida aizkariem. Tikai kristāldzidrs stikls un vadības pults!

Lai apveltītu parastu stiklu ar intelektu, tiek pielietotas dažas atšķirīgas tehnoloģijas. To papildus aprīko ar šķidro kristālu kārtiņu vai arī pārklājot litiju, kura joni piedod stiklam nepieciešamās īpašības. Vēl viens  obligāts slānis ir strāvu vadošs pārklājums (smart glass), kas veido elektrisko lauku iedarbībai uz joniem un šķidrajiem kristāliem.

Ar intelektu apveltīto logu pielietojuma joma

Ņemot vērā viedā stikla apbrīnojamās īpašības, tā pielietojuma jomai nav robežu. Dzīvojamajās mājās un dzīvokļos, kā arī ražošanas un biroju telpās tas nepaliks  bez darba.

•        Ja mājas, lodžijas vai balkona logi vērsti uz saulaino pusi, var samazināt saules staru iedarbību, vienkārši samazinot loga caurspīdīgumu.

•        Starpsienās starp vecāku un bērnu guļamistabām. Tādā veidā bērnu nodarbes vienmēr varēs būt kontrolētas. It īpaši tas attiecas uz zīdaiņiem un mazuļiem. Pēc vēlēšanās starpsienu var padarīt necaurspīdīgu, pietiekami vien atcerēties par tajā iebūvēto intelektu un par vadības pulti.

•        Mājas ziemas dārzā, lai regulētu gaismas daudzumu, kāds nepieciešams augiem. Tas pasargās augus no izkalšanas un apdegumiem.

•        Pārāk saulainu biroju logos un starpsienu ierīkošanai, konferenču zālēs, lai radītu vienotu telpu.

•        Solārijos, sporta klubos, izstāžu zālēs aizsardzībai no pārāk spilgtas gaismas un telpas zonēšanai, veikalu vitrīnās.

•        Kuģu un lidmašīnu iluminatoru iestiklošanai.

Viedi logi – tā ir ievērojama ekonomija. Tie samazina tēriņus par kondensatoru darba rezultātā patērēto elektrību, jo gaisa temperatūra telpās ar šādiem logiem vienmēr būs komfortabla. Vienīgais to trūkums – salīdzinoši augstā cena. Bet laiks jau nestāv uz vietas. Un kompāniju skaits, kas ražo šo know-how, arvien palielinās. Bet tas nozīmē, ka ar laiku šī jaunuma cena kļūs pieejamāka.