Nodoklis par logiem


anonsŠodienas saruna būs par visabsurdāko nodokli pasaulē – nodokli par logiem. Pielietojušas to ir daudzas valstis, bet vislielākos “sasniegumus” panākušas trīs: Anglija, Francija un Holande. Pirmais nodokli par logiem ieviesa britu monarhs Viljams III  1696. gadā. Kā jau jebkuram nodoklim, tam bija jākļūst par efektīvu valsts kases papildināšanas avotu, un beigās tas ietekmēja ne tikai ekonomiku, bet arī atstāja neizdzēšamas pēdas šo valstu arhitektūrā. Un tā, par visu pēc kārtas:

Britu nodoklis par logiem

Tai laikā, kad nodoklis tika ieviests, stikls bija greznuma lieta, un ierīkot sev iestiklotus logus varēja atļauties tikai ļoti bagāti cilvēki. Tādēļ arī britu monarhs uzskatīja, ka viņi ir pilnīgi spējīgi dalīties ar, karos novājināto un nabadzībā iestigušo, valsti. Pie tam, nebija nekādu grūtību pārbaudīt iemaksāto summu pareizību, jo visi logi bija labi redzami no ārpuses.

Taču regulāra nodokļa likmes paaugstināšana noveda pie tā, ka taupīgie angļu kungi sāka celt mājas ar mazāku logu skaitu, bet tas, savukārt, atsaucās uz stikla rūpniecības attīstību. Iepriekš ienesīgā nozare praktiski apstājās. Un beidzot, kad 1851. gadā nodokli atcēla, nozare bija atpalikusi no citām valstīm apmēram par pusgadsimtu.

Franču nodoklis par logiem

Šajā Eiropas valstī bija noteikts nodoklis ne tikai par logiem, bet arī par durvīm. Izcēlās ar tā ieviešanu pats Napoleons, un notika tas 1798. gadā. Taču francūžiem nodokļu likmes aprēķins, vadoties pēc logu skaita, kā tas bija angļiem, likās pārāk primitīvs, un viņi izgudroja “jaunu riteni”.

Ar nodokli tika aplikti logi, durvis un visas citas ārējās atveres un ailes, caur kurām mājās ieplūda gaisma un gaiss. Likme tika aprēķināta, izejot no: ailu skaita, kopā dzīvojošo cilvēku skaita, stāva, kurā atrodas atvere, bet lielākajās pilsētās tika ņemta vērā arī dzīvokļa īres cena.

Nav brīnums, ka īstu logu vietā fasādēs sāka parādīties uzzīmēti logi. Gan ēkas ārējais izskats tika saglabāts, gan sava naudiņa ietaupīta.

Holandiešu nodoklis par logiem

Nodoklis par logiem holandiešu izpildījumā bija daudz lojālāks, jo ar nodokli tika aplikti tikai tie logi, kuru skaits pārsniedza noteiktajās normās paredzēto. Jo vairāk to mājā, jo augstāka nodokļa likme.