Stikls, kas aizkavē putnu bojāeju


anonsNeviens nav aizdomājies par to, kādas neērtības un pat bīstamību putniem rada augstceltnes ar caurspīdīgām stiklotām fasādēm. Bezgalīgais gaisa okeāns taču – tās ir gaisa maģistrāles un dzīves telpa šim dzīvnieku veidam. Pagājušā gadsimta 90-tajos gados ASV zinātnieki-ornitologi  sāka pētīt, cik daudz putnu ir nositušies pret caurspīdīgajiem stikliem. Izrādījās, ka gada laikā Ņujorkā iet bojā līdz 90 tūkstošiem šīs faunas pārstāvju, bet visas pasaules mērogā šis skaits sasniedz vairākus simtus miljonu. Ar mērķi radīt daudz “draudzīgāku”produkciju, vācu kompānija Glaswerke Arnoldizstrādāja stiklu, kas aizkavē putnu bojāeju.

Ideja, kas aizgūta no dabas

•             Jaunā materiāla darbība balstīta uz faktu, ka putna acs parastu caurspīdīgu stiklu nespēj identificēt kā šķērsli. Pārlidojuma laikā visus priekšmetus, kas atrodas aiz spīdīgās virsmas, putni uztver kā reāli eksistējošus un aizsniedzamus. Cenšoties izlidot cauri stiklam, vai uzsēsties uz zara, kas atspogulojas uz stikla virsmas, putni gūst traumas un iet bojā.

•             Ideja izstrādāt caurspīdīgu materiālu, kas būtu drošs lidojošiem putniem, tika aizgūta no zirnekļiem. Ir zināms, ka zirnekļu izveidotie tīkli putna acij ir saredzami. Pati daba ir parūpējusies par tās saglabāšanu. Zirnekļu tīklam piemīt spēja atstarot ultravioletos starojumu, un tas nav pakļauts riskam, ka spārnotie radījumi varētu to iznīcināt.

Drošs stikls – ieguldījums pasaules ekoloģijā

•             Vācu speciālistu radītais jaunais produkts ir stikls ar rakstainu virsmas pārklājumu. Līdzīgi zirnekļu tīklam, tam piemīt spēja atstarot ultravioletos starojumu.  Kompānijas Glaswerke Arnoldradītais stikls – redzams putniem un, putni to uztver kā šķērsli, kura dēļ nepieciešams izmainīt lidojuma trajektoriju.

•             Saskaņā ar ornitologu novērtējumu, spārnotās sabiedrības īpatņi labi atšķir zīmējumu, kas uzklāts uz drošā stikla. Tā pielietojums 4 reizes samazinājis, no sadursmes ar ēku fasādēm bojā gājušo, īpatņu skaitu.

•             Gaismu caurlaidošais materiāls, kas ir redzams spārnotajiem pārstāvjiem, iekļuvis labākās ekoloģiskās produkcijas desmitniekā.

•             Drošā stikla, ar zīmējumu klātā, plēve cilvēka acij absolūti, vai gandrīz nemaz, nav uztverama.

Spēja atbaidīt putnus piemīt arī noteiktā kārtībā uz stikla izkārtotām melnām līnijām. Šādā nolūkā var izmantot uzlīmes, punktus un līnijas uz logu stikla.