Vitrāžu izgatavošanas tehnikas


anonsVitrāžas ir dekoratīvās mākslas veids. Pirmās caurspīdīgās vitrāžas veidoja no caurspīdīgiem dabiskiem akmeņiem. Vissenākās stikla vitrāžas datētas ar 540.gadu mūsu ērā. Senās vitrāžu izgatavošanas tehnikas izcēlās ar lielu darbietilpību. Visi krāsainie akmens gabaliņi tika savienoti savā starpā ar svina dzīslu. Taču pieliktās pūles tika apbalvotas ar neparastu efektu. Logi ar vitrāžām laida cauri gaismu un piešķīra dievnamiem maģisku majestātiskumu.

Mūsdienīgas vitrāžu izgatavošanas metodes

Šodien vitrāžas ir izplatītas arī privātajās teritorijās. Tās pasakaini izdaiļo telpu, un pat mākoņainā dienā pielej to ar spilgtu “saules” gaismu. Pastāv vairāk nekā desmit krāsaino kompozīciju radīšanas metožu.

•             Kontūras aizpildīšana. Metode ir ļoti pietuvināta senajai klasiskajai metodei. Pirmajā etapā uz stikla virsmas tiek uznestas zīmējuma kontūras, otrajā etapā laukumiņi starp kontūrām tiek aizpildīti ar krāsainiem akrila polimēriem. Tehniku var piemērot jebkura veida stikliem vai spoguļiem.

•             Tiffani. Šajā tehnikā stikla “pužļus” veido, sastiprinot stikla gabaliņus savā starpā ar lodēšanas metodi. Vispirms katru stikla detaļu ierāmē ar plānu vara rāmīti, bet pēc tam tās sastiprina vienotā kompozīcijā.  Pēdējā darbība ir vitrāžas patinēšana.

•             Fjūzings. Šajā tehnikā izmanto veselu stikla loksni un krāsainus stikla gabaliņus, kuri veido vitrāžu uz loksnes virsmas. Ornamenta sakausēšana tiek veikta krāsnīs ar temperatūru līdz 800 grādiem pēc C.

•             Kodināšana. Tiek veikta gan vienslāņu, gan daudzslāņu tehnikā. Metode balstās uz stikla virsmas daļu izkodināšanu ar fluorūdeņrežskābes palīdzību.  Iegūtajam vitrāžas zīmējumam ir telpiska un raupja virsma.

•             Fotovitrāža. Vismūsdienīgākā metode, kas balstās uz foto attēla pārnešanu uz stikla virsmas ar printera palīdzību. Nākamais etaps ir gatavās vitrāžas rūdīšana krāsnī.

•             Plēves vitrāža. Visekonomiskākais veids, kas ietver sevī krāsainas lavsāna plēves un svina dzīslu uzlīmēšanu uz stikla virsmas.

Vitrāžas mājokļa logos – tas ir izsmalcināti un stilīgi. Tās spēj paplašināt telpu un padarīt to mainīgu atkarībā no ārējā apgaismojuma intesitātes. Ne tikai logos iederēsies vitrāžas, arī starpsienās, aizsargekrānos, mēbeļu fasādēs un stikla kāpnēs.